Bratislavsky sachovy zvaz

Anatolij Karpov opäť v Bratislave!

III. ročník Vianočného turnaja predsedu NRSR JUDr. Andreja Danka opäť poctil svojou návštevou 12-ty majster sveta (1975-1985) Anatolij J. Karpov. Konal sa v pondelok 9. 12. 2019 opäť v reprezentačných priestoroch historickej budovy Slovenskej národnej Rady (Župné námestie). Obaja hlavní predstavitelia podujatie aj slávnostne otvorili slávnostnými príhovormi za účasti médií. Predseda parlamentu  okrem iného ocenil kvalitnú organizáciu Majstrovstiev Európy mládeže 2019 a pochválil úspech majstra Európy do 14 rokov, Lukáša Sebastiána Kostolanského a tiež odmenil prvého slovenského veľmajstra Jána Plachetku za celoživotný prínos. 

Podujatie zorganizovala Prvá šachová n. o., ktorú vedú Patrik Nemergut a Matúš Olejár. Slovenský šachový zväz zastupoval jeho prezident Ing. Zdenek Gregor, ktorý na záverečnom vyhodnotení vyzdvihol veľký význam tohto podujatia pri popularizácii šachu v očiach verejnosti.

Samotný turnaj mal tradičný formát 4 družstiev, ktoré sa stretli kruhovým systémom na 3 kolá tempom 15 minút + 5 sekúnd na ťah. Hralo sa v Sále Ústavy SR. Kapitánom družstva osobností NRSR bol Michal Vrba, družstvo študentov viedla hrajúca kapitánka Anna Vrtiaková, deti Tomáš Krak a seniorov viedol Stanislav Vlček. Hlavným rozhodcom bol IA Rastislav Diviak.

 

Hoci podujatie malo viac spoločenskú ako športovú hodnotu, hráči bojovali na šachovniciach úporne a o menšie prekvapenia nebola núdza. Tím študentov však predsa vyťažil zo svojho úzkeho, no vyrovnaného a kvalitného kádra a aj po tretí krát si odniesol trofej pre víťazov. Z 36 partií jeho hráči prehrali len trikrát a predovšetkým na spodných šachovniciach dominovali. Druhé miesto tradične pripadlo seniorom, ktorí mali naopak najširší až 20-členný káder. Tretie miesto obsadilo družstvo osobností NRSR, v ktorom sa, okrem iných, predstavili majster Európy Lukáš S. Kostolanský, GM Ján Plachetka, ale aj bývalí reprezentační futbalisti Miloš Glonek a Dušan Tittel, či politik Eduard Chmelár.

Celkové výsledky možno nájsť tu.

Pri záverečnom vyhodnotení exmajster sveta a predseda parlamentu ochotne pózovali fotografom, rozdávali podpisy a odpovedali na rôzne otázky.

 

Video-reportáž o podujatí odvysielala televízia TA3, môžete si ju prezrieť v nasledovnom linku:

https://www.ta3.com/clanok/1171109/sachovy-velmajster-opat-prisiel-na-dankov-vianocny-turnaj.html

Fotogaléria na: https://photos.app.goo.gl/TdrEzdggRyKsSxmc7 a https://www.facebook.com/Prvasachova/

Podvečerný program vyplnila simultánka VIP hostí proti A. Karpovovi v priestoroch Bratislavského hradu. Okrem predsedu parlamentu A. Danka a poslanca NRSR D. Tittela si za šachovnicu sadol aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan.

V rámci návštevy Slovenska Karpov navštívil aj novú šachovú školu v Banskej Štiavnici, ktorá ponesie jeho meno.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili na organizácií tohto mimoriadneho šachového sviatku. 

 

12. 12. 2019                                                                                                                     Stanislav Vlček, 

                                                                                                                                Bratislavský šachový zväz

 

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...